مِهروَرزی با همه آیینِ ماست!

یک بام و دو هوا...!

دوشنبه, ۱ مرداد ۱۳۹۷، ۰۴:۰۰ ب.ظ


     حتما برای شما هم پیش آمده که دوستان و اطرافیان کاری را برای خودشان درست و برای دیگری (شما) نادرست می دانند! اگر دروغ بگویند، دلیل موجه دارند و با تمام توان از آن کار اشتباهشان دفاع می کنند و خود را در دادگاه وجدان خویش و نیز دادگاه وجدان عمومی جامعه تبرئه می کنند و چه بسا به خود جایزه هم می دهند!

     اما اگر شما این دروغ را حتی در مقیاسی بسیار کوچک تر از آن جناب، بر زبان آورده باشید؛ با نهایت گذشت و مدارا، کمترین مجازاتی که برای این جرم نابخشودنی شما در نظر می گیرند، نفی بلد و اعدام با اعمال شاقّه است!

     آیا ماهیت دروغ با دروغ فرق دارد؟ آیا ایشان به دیگران بیشتر آسیب نرسانده اند؟ پس چرا باید ایشان تشویق و ترغیب شوند و دیگری محکوم و مذموم و معدوم!! به قول معروف: « به ما که رسید، وا رسید؟! »

     اگر کمی در برخوردها و قضاوت هایمان، انصاف به خرج دهیم؛ جای دوری نمی رود! وقتی کاری اشتباه است، هر کسی مرتکب آن شود، خطاکار است و باید به اشتباه خود اعتراف کند و مجازات خود را بپذیرد و کار درست، درست است و هر کسی آن را انجام دهد، باید تشویق شود.

     مشکل درست از جایی شروع می شود که بین افراد فرق می گذارند و تبعیض قائل می شوند. فقر آزار دهنده است، اما فرق کشنده و نابود کننده ی روابط انسانی است! « الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم: حکومت با کفر باقی می ماند، اما با ستم و تبعیض باقی نمی ماند! »


نظرات  (۵)

پاسخ:
:-l
سلام
حرف حق تون جوابی نداره...
مرغ همسایه همیشه گاز هست...حتی در گناه کردند ودیدن...
پاسخ:
سلام
سپاس از حضورتون در وبلاگ و نظر جالبتون!
بسیار عالی
پاسخ:
سلام
سپاس از حضور و نظرتون!
در واقع پذیرفتن اشتباه باعث کاهش ظلم میشه
پاسخ:
سلام
بله درست می فرمایید. سپاس بابت حضورتون و نظر جالبتون!
سلام
نمی دونم کجا دیدم یا شنیدم این روایتو که می گه بعضیها خاشاک کوچکی را در چشم دیگران می بینند اما کنده درخت را در چشم خود نمی بینند !
پاسخ:
سلام
بله کاملا درست می فرمایید. انسان به دلیل خودپسندی و خود برتر بینی زشتی های وجودش را هم حسن و خوبی می پندارد و خوبی های دیگران را زشتی تصور می کند! سپاس از حضور گرم و نظر جالبتون!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">